Winter Olympics full schedule, dates and events for Beijing 2022

Advertisement

Winter Olympics - Previews - Day -2

Curling is one of the highlights of the Winter Olympics for many fans (Picture: Getty Images)

The opening ceremony for the Winter Olympics is not until Friday but the action is already underway on Wednesday and there is a huge amount to look forward to over the coming days.

Beijing 2022 full schedule

All times GMT.

Day -2 (Wednesday 2 February)

Curling

12:05-14:00: Mixed doubles round robin: Sweden v Great Britain, Australia v USA, Norway v Czech Republic, China v Switzerland

--Advertisement--


Day -1 (Thursday 3 February)

Curling

01:05-03:00: Mixed doubles round robin: Australia v China, Sweden v Czech Republic, USA v Italy, Great Britain v Canada
06:05-08:00: Mixed doubles round robin: Italy v Switzerland, USA v Norway
12:05-14:00: Mixed doubles round robin: Norway v Canada, Switzerland v Great Britain, China v Sweden, Czech Republic v Australia

Freestyle skiing

10:00-10:45: Women’s moguls qualification 1
11:45-12:30: Men’s moguls qualification 1

Ice hockey

04:10-06:25: Women’s prelims: group A – Switzerland v Canada, group B – China v Czech Republic
08:40-10:55: Women’s prelims: group B – Japan v Sweden
13:10-15:25: Women’s prelims: group A – Finland v USA

Day 0 (Friday 4 February)

Opening ceremony

12:00-13:40: Opening ceremony

Curling

00:35-02:30: Mixed doubles round robin: Sweden v Australia, Canada v Switzerland, Italy v Norway
05:35-07:30: Mixed doubles round robin: Czech Republic v Italy, China v Canada, Great Britain v Australia, Sweden v USA

Figure skating

02:02-03:15: Team event: men’s single skating – short program
03:41-04:54: Team event: ice dance – rhythm dance
05:22-06:55: Team event: pair skating – short program

Ice hockey

04:10-06:25: Women’s prelims: group A – ROC v Switzerland, group B – Denmark v China
Day 1 (Saturday, February 5)

Biathlon

09:00-10:15: Mixed relay 4x6km: final

Cross-country skiing

07:45-08:35: Women’s 7.5km + 7.5km skiathlon: final

Curling

01:05-03:00: Mixed doubles round robin: Australia v Norway, Switzerland v Sweden
06:05-08:00: Mixed doubles round robin: China v USA, Czech Republic v Great Britain, Sweden v Canada, Australia v Italy
12:05-14:00: Mixed doubles round robin: Great Britain v Italy, Norway v China, Czech Republic v Switzerland, USA v Canada

Freestyle skiing

10:00-10:30: Men’s moguls: qualification 2
11:30-12:55: Men’s moguls: final 1, 2, 3

Ice hockey

04:10-06:25: Women’s prelims: group A – Canada v Finland
08:40-10:55: Women’s prelims: group B – Czech Republic v Sweden, Denmark v Japan
13:10-15:25: Women’s prelims: group A – USA v ROC

Luge

11:10-14:00: Men’s singles: run 1 & 2

Short-track speed skating

11:00-11:24: Women’s 500m: heats
11:38-12:10: Men’s 1000m: heats
12:23-13:34: Mixed team relay: quarter-finals, semi-finals, B and A final

Ski jumping

05:15-07:26: Men’s individual normal hill: trial round qualification and qualification
09:45-10:15: Women’s individual normal hill: trial round qualification
10:45-12:08: Women’s individual normal hill: 1st round and final round

Snowboard

02:45-04:47: Women’s slopestyle qualification: run 1 & 2

Speed skating

08:30-09:51: Women’s 3000m: final

Beijing 2022 Winter Olympics - Previews - Day -2

JangHyuk Park of Team South Korea during a short track speed skating official training session ahead of the Beijing 2022 Winter Olympic Games at Capital Indoor Stadium on February 02, 2022 in Beijing, China. (Picture: Getty Images)

Day 2 (Sunday, 6 February)

Alpine skiing

03:00-04:19: Men’s downhill

Cross-country skiing

07:00-08:45: Men’s 15km+ 15km skiathlon: final

Curling

01:05-03:00: Mixed doubles round robin: USA v Czech Republic, Great Britain v China
06:05-08:00: Mixed doubles round robin: Norway v Sweden, Australia v Switzerland, Italy v China, Canada v Czech Republic
12:05-14:00: Mixed doubles round robin: Canada v Australia, Italy v Sweden, Switzerland v USA, Norway v Great Britain

Figure skating

01:37-02:50: Team event: women’s single skating – short program
03:57-04:44: Team event: pair skating – free skating

Freestyle skiing

10:00-10:30: Women’s moguls: qualification 2
11:30-12:55: Women’s moguls: final 1, 2, 3

Ice hockey

08:40-10:55: Women’s prelims: group B – China v Japan
13:10-15:35: Women’s prelims: group A – Switzerland v USA

Luge

11:30-13:59: Men’s singles: run 3 & 4

Ski jumping

10:00-10:35: Men’s individual normal hill: trial round for competition
11:00-12:33: Men’s individual normal hill: round 1 and final round

Snowboard

01:30-02:49: Women’s slopestyle final: run 1, 2, 3
04:30-06:32: Men’s slopestyle: qualification run 1 & 2

Speed skating

08:30-10:15: Men’s 5000m: final
Day 3 (Monday, February 7)

Alpine skiing

02:15-03:55: Women’s giant slalom: run 1
05:45-07:39: Women’s giant slalom: run 2

Biathlon

09:00-10:40: Women’s 15km individual: final

Curling

01:05-03:00: Mixed doubles round robin: Switzerland v Norway, Canada v Italy, USA v Great Britain, Czech Republic v China
12:05-14:00: Mixed doubles semi-finals

Figure skating

01:22-02:01: Team event: men’s single skating – free skating
02:31-03:10: Team event: ice dance – free dance
03:37-04:16: Team event: women’s single skating – free skating

Freestyle skiing

01:30-03:44: Women’s Big Air qualification: run 1, 2, 3
04:30-07:44: Men’s Big Air qualification: run 1, 2, 3

Ice hockey

04:10-06:25: Women’s prelims: group A – Canada v ROC
08:40-10:55: Women’s prelims: group B: Czech Republic v Denmark
13:10-15:25: Women’s prelims: group A – Finland v Switzerland, group B – Sweden v China

Luge

11:50-14:40: Women’s singles: run 1 & 2
Short-track speed skating

11:30-13:04: Women’s 500m and men’s 1000m: quarter-finals, semi-finals, B and A final

Ski jumping

10:28-11:07: Mixed team: trial round for competition
11:45-13:27: Mixed team: first round and final round

Snowboard

04:00-05:19: Men’s slopestyle final: run 1, 2, 3

Speed skating

08:30-09:50: Women’s 1500m

Day 4 (Tuesday 8 February)

Alpine skiing

03:00-04:14: Men’s super-G

Biathlon

08:30-10:15: Men’s 20km individual: final

Cross-country skiing

08:00-14:14: Women’s and men’s sprint free: qualification, quarter-finals, semi-finals, finals

Curling

06:05-08:00: Mixed doubles: bronze medal match
12:05-14:15: Mixed doubles: gold medal match

Figure skating

01:22-04:30: Men’s single skating – short program

Freestyle skiing

02:00-03:05: Women’s big air final: run 1,2,3

Ice hockey

04:10-06:25: Women’s prelims: group A – USA v Canada
08:40-10:55: Women’s prelims: group B – Japan v Czech Republic
13:10-15:25: Women’s prelims: group A – ROC v Finland, group B-Sweden v Denmark

Luge

11:50-14:19: Women’s singles: run 3 & 4

Snowboard

02:40-04:30: Men’s and women’s parallel giant slalom: qualification
06:30-08:10: Men’s and women’s parallel giant slalom: small final and big final

Speed skating

10:30-11:50: Men’s 1500m

Day 5 (Wednesday 9 February)

Alpine skiing

02:15-03:50: Women’s slalom: run 1
05:45-07:29: Women’s slalom: run 2

Curling

12:05-15:00: Men’s round robin: Denmark v Canada, USA v ROC, Norway v Switzerland, China v Sweden

Freestyle skiing

03:00-04:05: Men’s big air final: run 1,2,3

Ice hockey

08:40-10:55: Men’s prelims: group B – ROC v Switzerland
13:10-15:25: Men’s prelims: group B – Czech Republic v Denmark

Luge

12:20-14:25: Doubles final: run 1 & 2

Nordic combined

07:00-08:51: Men’s individual normal hill ski jumping: trial round and competition round
11:00-11:35: Men’s individual 10km cross-country

Short-track speed skating

11:00-13:28: Men’s 1500m: quarter-finals, semi-finals and final; Women’s 1000m: heats; women’s 3000m relay: semi-finals

Snowboard

01:30-03:10: Women’s halfpipe qualification: run 1 & 2
03:00-04:25: Women’s snowboard cross seeding: run 1 & 2
04:30-06:10: Men’s halfpipe qualification: run 1 & 2
06:30-08:10: Women’s snowboard cross: quarter-finals, semi-finals, small final and big final

Day 6 (Thursday 10 February)

Alpine skiing

02:30-04:45: Men’s alpine combined: downhill
06:15-07:59: Men’s alpine combined: slalom

Cross-country skiing

07:00-08:30: Women’s 10km classic

Curling

01:05-04:00: Women’s round robin: Great Britain v Switzerland, Denmark, v China, Sweden v Japan, ROC v USA
06:05-09:00: Men’s round robin: USA v Sweden, Norway v Canada, China v ROC, Great Britain v Italy
12:05-15:00: Women’s round robin: Canada v South Korea, Sweden v Great Britain, USA v Denmark, China v Switzerland

Figure skating

01:38-05:27: Men’s singles: free skating

Freestyle skiing

11:00-12:15: Mixed team aerials: final

Ice hockey

04:10-06:25: Men’s prelims: group C – Sweden v Latvia
08:40-10:55: Men’s prelims: group C – Finland v Slovakia
13:10-15:35: Men’s prelims: group A – USA v China, Canada v Germany

Luge

13:30-14:38: Team relay: final

Skeleton

01:30-03:55: Men’s heat 1&2

Snowboard

01:30-02:49: Women’s halfpipe final: run 1, 2, 3
03:15-04:40: Men’s snowboard cross seeding: run 1 & 2
06:00-07:40: Men’s snowboard cross: ⅛ finals, quarter-finals, semi-finals, final

Speed skating

12:00-13:16: Women’s 5000m

Day 7 (Friday 11 February)

Alpine skiing

03:00-05:09: Women’s super-G

Biathlon

09:00-10:10: Women’s 7.5km sprint

Cross-country skiing

09:00-10:35: Men’s 15km classic

Curling

01:05-04:00: Men’s round robin: Switzerland v ROC, Great Britain v USA, Sweden v Italy, Denmark v China
06:05-09:00: Women’s round robin: USA v China, Canada v Japan, Switzerland v ROC, South Korea v Great Britain
12:05-15:00: Men’s round robin: ROC v Denmark, Great Britain v Norway, Canada v Switzerland

Ice hockey

04:10-06:25: Men’s prelims: group B – Denmark v ROC; women’s quarter-finals
08:40-10:55: Men’s prelims: group B – Czech Republic v Switzerland; group C – Sweden v Slovakia
13:10-15:25: Men’s prelims: group C – Latvia v Finland; women’s quarter-finals

Short-track speed skating

11:00-12:49: Women’s 1000m: quarter-final, semi-final, final; men’s 500m: qualification; men’s 5000m relay: semi-final

Skeleton

01:30-03:55: Women’s heat 1&2
12:20-14:40: Men’s heat 3&4

Ski jumping

11:45-12:06: Men’s individual large hill: trial round and qualification
Snowboard

01:30-02:49: Men’s halfpipe final: run 1,2,3

Speed skating

08:00-09:55: Men’s 10,000m

Day 8 (Saturday 12 February)

Biathlon

09:00-10:15: Men’s 10km sprint

Cross-country skiing

07:30-08:45: Women’s 4x5km relay classic/free

Curling

01:05-04:00: Women’s round robin: Sweden v Canada, South Korea v ROC, Japan v Denmark
06:05-09:00: Men’s round robin: Italy v China, Canada v Sweden, Denmark v Switzerland, USA v Norway
12:05-15:00: Women’s round robin: ROC v Japan, Denmark v Switzerland, Great Britain v USA, Sweden v China

Figure skating

11:07-14:38: Ice dance: rhythm dance

Ice hockey

04:10-06:25: Men’s prelims: group A – Canada v USA; women’s quarter-finals
08:40-10:55: Men’s prelims: group A – Germany v China; women’s quarter-finals
13:10-15:25: Men’s prelims: group B – ROC v Czech Republic, Switzerland v Denmark

Skeleton

12:20-14:40: Women’s heat 3&4

Ski jumping

10:00-12:33: Men’s individual large hill: trial round, final

Snowboard

02:00-02:50: Mixed team snowboard cross: quarter-finals, semi-finals and final

Speed skating

08:00-09:34: Women’s team pursuit: quarter-finals; men’s 500m: final

Day 9 (Sunday 13 February)

Alpine skiing

02:15-04:15: Men’s giant slalom run 1
04:45-07:49: Men’s giant slalom run 2

Biathlon

09:00-09:40: Women’s 10km pursuit
10:45-11:25: Men’s 12.5km pursuit

Bobsleigh

01:30-03:45: Women’s monobob: heat 1&2

Cross-country skiing

07:00-08:40: Men’s 4x10km relay

Curling

01:05-04:00: Men’s round robin: Norway v Sweden, China v Great Britain, USA v Canada, Italy v ROC
06:05-09:00: Women’s round robin: Denmark v Great Britain, USA v Sweden, South Korea v China, Switzerland v Canada
12:05-15:00: Men’s round robin: Great Britain v Denmark, Switzerland v Italy, China v USA

Freestyle skiing

02:00-04:00: Women’s slopestyle qualification: run 1&2
11:00-12:15: Women’s aerials: qualification

Ice hockey

04:10-06:25: Men’s prelims: group C – Slovakia v Latvia
08:40-10:55: Men’s prelims: group C – Finland v Sweden
13:10-15:25: Men’s prelims: group A – Canada v China, USA v Germany

Short-track speed skating

11:00-12:19: Men’s 500m: quarter-finals, semi-finals, final; women’s 3000m relay: final

Speed skating

13:00-12:37: Men’s team pursuit: quarter-finals; women’s 500m: final

Day 10 (Monday 14 February)

Bobsleigh

01:30-03:50: Women’s monobob: heat 3&4
12:05-14:45: Men’s two-man: heat 1&2

Curling

01:05-04:00: Women’s round robin: China v Japan, Canada v ROC, USA v South Korea
06:05-09:00: Men’s round robin: Canada v Italy, Denmark v Norway, ROC v Sweden, Switzerland v Great Britain
12:05-15:00: Women’s round robin: Switzerland v Sweden, Great Britain v Canada, Japan v South Korea, Denmark v ROC

Figure skating

01:15-04:36: Ice dance: free dance

Freestyle skiing

01:30-02:49: Women’s slopestyle final: run 1,2,3
04:30-06:32: Men’s slopestyle qualification: run 1&2
11:00-12:15: Women’s aerials: final

Ice hockey

04:10-06:25: Women’s semi-final
13:10-15:25: Women’s semi-final

Ski jumping

10:10-12:42: Men’s team: trial around and final

Snowboard

01:30-03:45: Women’s big air qualification: run 1,2,3
05:30-07:45: Men’s big air qualification: run 1,2,3

Day 11 (Tuesday 15 February)

Alpine skiing

03:00-04:59: Women’s downhill

Biathlon

09:00-10:15: Men’s 4×7.5km relay

Bobsleigh

12:15-14:35: Men’s two-man: heat 3&4

Curling

01:05-04:00: Men’s round robin: ROC v Norway, Canada v China, Switzerland v USA, Sweden v Denmark
06:05-09:00: Women’s round robin: China v ROC, Sweden v Denmark, USA v Switzerland, Great Britain v Japan
12:05-15:00: Men’s round robin: Sweden v Great Britain, Italy v USA, Norway v China, ROC v Canada

Figure skating

10:08-14:25: Women’s singles: short program

Freestyle skiing

01:30-02:50: Men’s slopestyle final: run 1,2,3
11:00-12:15: Men’s aerials: qualification

Ice hockey

04:10-06:25: Men’s qualification play-offs x2
08:40-10:55: Men’s qualification play-off
13:10-15:25: Men’s qualification play-off

Nordic combined

08:00-08:51: Men’s individual large hill ski jumping: trial round and competition round
11:00-11:35: Men’s individual 10km cross-country

Snowboard

01:30-02:35: Women’s big air final: run 1,2,3
05:00-06:05: Men’s big air final; run 1,2,3

Speed skating

06:30-08:53: Women’s and men’s team pursuit: semi-finals and finals

Day 12 (Wednesday 16 February)

Alpine skiing

02:15-04:10: Men’s slalom run 1
05:45-07:39: Men’s slalom run 2

Biathlon

07:45-09:00: Women’s 4x6km relay

Cross-country skiing

09:00-12:00: Women’s and men’s team sprint classic: semi-finals and final

Curling

01:05-04:00: Women’s round robin: Canada v USA, Switzerland v South Korea, China v Great Britain
06:05-09:00: Men’s round robin: China v Switzerland, Great Britain v ROC, Italy v Denmark
12:05-15:00: Women’s round robin: South Korea v Denmark, Japan v USA, ROC v Sweden, Canada v China

Freestyle skiing

11:00-12:15: Men’s aerials: final

Ice hockey

04:10-06:25: Men’s quarter-finals
06:00-08:15: Men’s quarter-finals
08:40-10:55: Men’s quarter-finals
11:30-13:45: Women’s bronze medal match
13:30-15:45: Men’s quarter-finals

Short track speed skating

11:30-13:26: Women’s 1500m: quarter-finals, semi-finals, final; men’s 5000m relay: final

Day 13 (Thursday 17 February)

Alpine skiing

02:30-04:00: Women’s alpine combined: downhill
06:00-07:19: Women’s alpine combined: slalom

Curling

01:05-04:00: Men’s round robin: Denmark v USA, Sweden v Switzerland, Canada v Great Britain, Norway v Italy
06:05-09:00: Women’s round robin: Japan v Switzerland, ROC v Great Britain, Denmark v Canada, South Korea v Sweden
12:05-15:00: Men’s semi-finals

Figure skating

10:00-13:57: Women’s singles: free skate

Freestyle skiing

01:30-03:10: Women’s halfpipe qualification: run 1&2
03:30-07:10: Women’s ski cross: seeding, quarter-finals, semi-finals, finals
04:30-06:10: Men’s halfpipe qualification: run 1&2

Ice hockey

04:10-06:55: Women’s gold medal match

Nordic combined

08:00-08:40: Men’s team large hill ski jumping: trial round and competition round
11:00-11:55: Men’s team 4x5km cross-country

Speed skating

08:30-19:42: Women’s 1000m

Day 14 (Friday 18 February)

Biathlon

09:00-09:45: Men’s 15km mass start

Bobsleigh

12:00-14:15: Women’s heat 1&2

Curling

06:05-09:00: Men’s bronze medal match
12:05-15:00: Women’s semi-finals

Figure skating

10:38-13:43: Pairs: short program

Freestyle skiing

01:30-02:49: Women’s halfpipe final: run 1,2,3
03:45-08:00: Men’s ski cross: seeding, 1/8 finals, quarter-finals, semi-finals, finals

Ice hockey

04:10-06:25: Men’s semi-final
13:10-15:25: Men’s semi-final

Speed skating

08:30-09:40: Men’s 1000m

Day 15 (Saturday 19 February)

Alpine skiing

03:00-04:54: Team event: ⅛ finals, ¼ finals, semi-finals, finals

Biathlon

09:00-09:45: Women’s 12.5km mass start

Bobsleigh

01:30-04:05: Men’s four-man heat 1&2
12:00-14:15: Women’s heat 3&4

Cross-country skiing

06:00-08:45: Men’s 50km mass start free

Curling

06:05-09:15: Men’s gold medal match
12:05-15:00: Women’s bronze medal match

Figure skating

11:08-13:53: Pairs: free skate

Freestyle skiing

01:30-02:49: Men’s halfpipe final: run 1,2,3

Ice hockey

13:10-15:40: Men’s bronze medal match

Speed skating

07:00-09:15: Men’s and women’s mass start: semi-finals and finals

Day 16 (Sunday 20 February)

Closing ceremony

12:00-15:00: Closing ceremony

Bobsleigh

01:30-04:10: Men’s four-man heat 3&4

Cross-country skiing

06:30-08:30: Women’s 30km mass start free

Curling

01:05-04:20: Women’s gold medal match

Figure skating

04:00-06:30: Gala exhibition

Ice hockey

04:10-06:45: Men’s gold medal match


MORE :
Winter Olympics TV schedule: How to watch and stream Beijing 2022 in the UK


MORE : Beijing seals off parts of city after two Covid cases before Winter Olympics

For more stories like this, check our sport page.

Follow Metro Sport for the latest news on
Facebook, 
Twitter and Instagram.

General Sport

Share your story or advertise with us: Whatsapp: +2347068606071, 2348053062268, Email: info@newspotng.com


--Recommended Articles--